Terasy a podlahy

 

Dôležité!!! Nie je terasa ako terasa


Na trhu je dnes niekoľko dodávateľov rôznych značiek drevoplastového kompozitu. Každý samozrejme vyzdvihuje tú svoju. Zákazník by mal pri výbere brať do úvahy tieto hlavné aspekty:
- ako dlho je daná značka/dodávateľ na trhu, koľko a akých realizácií má za sebou
- kvalitatívne parametre, záruka
- cena
- vzhľad, kombinovateľnosť s ostatnými prvkami exteriéru, alebo interiéru
- komunikácia s dodávateľom, kvalita a komplexnosť služieb

Poradie dôležitosti týchto aspektov je na voľbe zákazníka.

Čo sa týka kvalitatívnych parametrov, mnohé údaje sú príliš odborné pre bežného spotrebiteľa a veľa toho praktického nevypovedajú. Zjednodušene sa dá povedať čím dlhodobejšiu záruku dodávateľ poskytuje, tým je vyšší predpoklad, že sa jedná o kvalitný výrobok.


- zn. TeraSSa - : poskytujeme 5 ročnú záruku na náš kompozit. Každému klientovy poskytneme kompletné odborné údaje, ale taktiež jednoducho vysvetlíme všetko potrebné a podelíme sa so svojími skúsenosťami


Na konečnú kvalitu, ale aj vzhľad najviac vplývajú použité suroviny a technológia. Samotný vplyv ľudského faktora pri výrobe je minimálny, každý výrobca na svete má zavedené automatické linky.
Keďže najčastejšie 50 - 60% surovín na výrobu tvorí drevná zložka, práve jej typ a kvalita majú zásadný vplyv na kvalitu konečného produktu. Najčastejšie používané drevné zložky sú:

- piliny z drevného odpadu (od výrobcov podláh a pod.). Často ich používajú výrobcovia z USA. Na finálnom výrobku sa môže prejaviť rôznorodosť frakcie pilín a druhu dreviny na vzhľade povrchu dosiek. Nezriedka sú piliny rôznej farby a veľkosti, čo môže pripomínať vzhľad drevotriesky, nie vzhľad dreva, o ktorý sa vlastne všetci výrobcovia drevoplastu snažia.
- piliny z mäkkých drevín ako smrek, borovica ... Používajú ich najčastejšie európski výrobcovia kvôli ľahkej dostupnosti, výhodnej cene a ekológii (rýchla obnoviteľnosť porastov týchto drevín). Tieto piliny sú tiež zblízka zreteľne viditeľné, časom zosivejú ako drevo.
- drevná múčka z tvrdých drevín, alebo bambusu. Tento základ používajú takmer výlučne ázijskí výrobcovia kvôli ľahkej dostupnosti - dostatok odpadu z kvalitných tvrdých drevín z nábytkárskych výrob, ktorých je v ázii neúrekom a zásobujú prakticky celý svet. Výhodou tejto múčky je jej tvrdosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom, čo platí aj pre bambus. Ten je navyše v ázii ľahko a lacno dostupný a rýchlo obnoviteľný.


- zn. TeraSSa - : náš kompozit obsahuje až 60% bambusového dreva, čím je zabezpečená odolnosť voči mrazu až do -40 °C a voči letným teplotam až do +60 °C


Pre vzhľad, ale aj kvalitu dosiek je dôležitá drobnosť pomletia drevnej múčky. Čím drobnejšia frakcia, tým menšia podobnosť drevotrieske a čo je veľmi dôležité - vyššia dosiahnuteľná súdržnosť a hustota výsledného materiálu. Bežne dosahovaná hustota pri použití pilín strednej a väčšej frakcie z mäkkých drevín býva okolo 1200 kg/m3. Avšak pri použití veľmi jemnej múčky z tvrdých drevín sa dá dosahovať hustota nad 1300 kg/m2. Tieto hodnoty prevyšujú hustotu najtvrdších drevín a v praxi to znamená okrem iného obrovskú odolnosť voči hnilobe, plesniam a vlhkosti a možnosť vyrábať cenovo výhodnejšie komôrkové (duté) profily.


- zn. TeraSSa - : naše podlahové profily sú výlučne komôrkové a zachovávajú si prirodzený vzhľad dreva

To, čo zákazník nezistí "vlastnoručne", je použitie aditív, ktoré majú zásadný vplyv na odolnosť a dlhovekosť materiálu. Sú to hlavne:
- farbivá a pojivá
- antioxidanty
- UV stabilizátory
- prostriedky proti hnilobe, hmyzu a plesniam

Farebnú stálosť výrobku predurčuje kvalita použitých farbív a UV stabilizátorov. UV stabilizátory a antioxidanty majú zásadný vplyv na udržanie fyzikálnych vlastností počas dlhodobého pôsobenia poveternostných vplyvov. Jedná sa zväčša o drahé zdraviu neškodlivé chemikálie a preto použitie nedovolených, alebo lacnejších prísad, nebodaj ich vynechanie môže znamenať pre spotrebiteľa doslova katastrofu.Preto je dobré mať sa pri každej "superponuke" za nízku cenu na pozore.


- zn. TeraSSa - : má certifikát kvality, ktorý je dostupný k nahliadnutiu každému klientovi

Vplyv na kvalitu a užívateľské vlastnosti má aj druh použitého polyméru. Niektorí výrobcovia jeho druh udržiavajú v tajnosti, no najčastejšie sa jedná o:
- HDPE - polyetylén najvyššieho stupňa hustoty
- PP - polypropylén
- PVC - polyvinylchlorid
Nedá sa jednoznačne tvrdiť, ktorý z týchto materiálov je ideálny, každý má svoje nuansy, PVC je však kvôli ekológiu značne zaťažujúcej výrobe stále viac na ústupe. PP je tvrdší a škrabancom o niečo odolnejší ako HDPE, ale je krehkejší a menej odolný mrazu a často má vzhľad a dotyk príliš "plastový". Škrabance na brúsených doskách s podielom HDPE sa dajú jednoducho opraviť prebrúsením, ale na doskách s podielom PP nie.


- zn. TeraSSa - : náš kompozit obsahuje polymér HDPE, čo predstavuje najvyššiu kvalitu na trhu

Dosky z drevoplastu sa dajú rozdeliť na 2 skupiny aj podľa povrchovej úpravy na brúsené a nebrúsené. Brúsené dosky majú príjemnejší dotyk a vzhľad podobnejší drevu.


- zn. TeraSSa - : poskytujeme brúsený kompozit, ktorý je príjemny na dotyk aj bosou nohou a ostáva protišmykový aj v mokrom stave

Niektorí zákazníci skúmajú aj geografický pôvod výrobku. Praktická hodnota takejto informácie je minimálne diskutabilná, lebo v každom kúte sveta, kde sa nachádzajú najväčší výrobcovia (USA, EU, Ázia) pôsobí mnoho výrobcov s rozdielnou kvalitou. Ako príklad môžeme uviesť USA, ktoré majú najdlhšiu tradíciu vo výrobe drevoplastu, ale kto by čakal aj automaticky najvyčšiu kvalitu, mohol by sa sklamať (podobne ako pri ich autách). Zrejme druh použitého základného materiálu a technológia neumožňuje dosiahnuť vysoké hodnoty hustoty materiálu. Toto ich núti vyrábať plné profily a vylučuje možnosť výroby komôrkových (dutých) profilov, čo sa odzrkadľuje vo vyššej cene.
Naopak, dostupné a lacné zdroje kvalitných surovín a technológie (zväčša japonskej) robia ázijských výrobcov stále dôležitejšími v celosvetovom meradle.


- zn. TeraSSa - : náš kompozit prinášame z Ázie a netajíme to. Vzhľadom na vyššie uvedené aspekty sme najvyššiu kvalitu za príjemnú cenu našli práve v Ázii


NjlmZ